Przydatne strony


Pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… Co prawda, to prawda, jednak – czemu nie pisać lepiej, niż gorzej?

            Gdzie szukać pomocy? W Internecie jest wiele takich miejsc. Na początku musimy sobie uzmysłowić, że opowiadanie nie jest tylko zbiorowiskiem bohaterów, jakiejś tam fabuły, może opisu krajobrazu w tle, czy szybko pędzącej akcji. Cytując Czesława Mozila: „Polski język, ciężki język” – niestety jest to prawda.
Interpunkcja! To zmora każdego początkującego autora. Oczywiście ortografia też nie zawsze wygląda dobrze, ale kochany Word działa cuda, więc ten aspekt pozwolę sobie pominąć. Natomiast… Kropki, przecinki, nawiasy, i inne zawijasy, niestety dość często sprawiają nam okropne problemy. A opowiadanie, czy chce, czy nie chce – musi być w nie wyposażone. I przydałoby się wiedzieć, jak poprawnie używać interpunkcji, aby tekst był przejrzysty i miło się go czytało.
Jeszcze, o zgrozo – dialogi! Tam ta interpunkcja też nam się przydaje. A także porady, jak tworzyć dialogi nie sztuczne, ale realne, chociaż wiadomo, że rozmowy w powieściach, chociażby, daleko mają do świata rzeczywistego (pozory jednak zachować trzeba, nie?).
No i język sam w sobie – gramatyka, fonetyka, małe i wielkie litery, a także cała masa innych pułapek. Czy damy się na nie nabrać?
Gdy opanujemy już te zasady możemy przejść na wyższy poziom – jak dobrze wykreować bohatera, oddać klimat i akcję opowiadania, czy zainteresować czytelnika? I inne, dość trudne umiejętności, które kształtują się wraz z upływem lat.
Pamiętajmy!!!
Dobry pisarz doskonali się cały czas. Ciągle uczy się na błędach, rozwija. Nie od razu będziemy pisali jak Mickiewicz, King, Tolkien i inni sławni autorzy. Nawet te strony, umieszczone poniżej, choć pomocne nie nauczą was jak być doskonałymi, czy nawet – dobrymi. Na pewno jednak przyczynią się do wyeliminowania niektórych błędów, które popełniacie. Resztę… Czas pokarze.

            Najbardziej wiarygodne i szczegółowe źródło informacji. Jest to obszerny zbiór zasad interpunkcji i pisowni. Czasem ciężko przez tę stronę „przejść”, ponieważ jest szczegółowa, jednak zachęcam do zmierzenia się z nią – naprawdę pomaga! Dzięki niej nawet przecinki i myślniki przestają być abstrakcją (a przynajmniej… nie aż tak wielką abstrakcją).
           
            Portal poświęcony samym przecinkom! Bardzo dobrze zorganizowany, pomocny i przejrzysty. Przede wszystkim bazuje na przykładach i dokładnym ich omówieniu. Na stronie został stworzony mini słownik, pomagający opanować ciężką sztukę „tych dziwnych kreseczek w tekście”.
           
            Wyszczególnione zasady stosowania przecinków w zdaniach złożonych (czyli – najcięższe przypadki). Znajdziecie tutaj wiele interpunkcyjnych „zamienników” tych samych zdań. Gdzie przecinek, gdzie myślnik? Przykłady zostały dobrane starannie i na pewno każdemu się przydadzą.

            Niestety ta strona nie jest w pełni doskonała, aby jej używać, należy znać jednak zasady interpunkcji. Mimo prostej obsługi (tekst kopiuj-wklej w odpowiednią rubryczkę i czekaj, aż program poprawi błędy) program nie jest w stanie poradzić sobie z każdym zdaniem i każdym przecinkiem, dlatego trzeba być czujnym. Polecam osobom, które dopiero zaczynają – pozwala rozjaśnić niektóre sprawy.

            Bardzo przydatna strona, chociaż dość krótka. Zawiera przede wszystkim, błędy naszego pokolenia, które nam samym, błędami się nie wydają. Polski język jest naprawdę skomplikowany! Zachęcam przede wszystkim do wejścia w podstrony – Pisownia (tam zobaczymy, co się dzieje z „Ci”, pisać z małej, czy wielkiej litery?), Słowa nadużywane i Słowa używane niewłaściwie.

            Niesamowicie przydatna strona! Interpunkcja, fleksja, gramatyka, poprawne użycie języka… I wiele, wiele innych. Sami możecie zadawać pytania dotyczące waszych językowych obaw!

            W wasze ręce trafia Elementarz pisarza, autorstwa Flowera. Są to dość dobre wskazówki i rady dla początkujących pisarzy. Jak zacząć? Skąd pomysł na fabułę? Jak stworzyć bohatera? Na te i inne pytania, autorzy próbują odpowiedzieć.

            Kolejna strona, gdzie możecie znaleźć wskazówki dotyczące tworzenia dialogów, postaci, fabuły, a także sposoby na motywację (weno… gdzież jesteś?).
            Główną ideą strony jest zareklamowanie warsztatów literackich, jednak artykuły dotyczące wyżej wymienionych umiejętności pisarskich, są na naprawdę wysokim poziomie i gorąco zachęcam wszystkich do przeczytania.

            Strona jest może trochę zbyt chaotycznie zorganizowana, ale dość przydatna. Prowadzona przez doktor nauk humanistycznych – Joannę Wrycza-Bekier, która jest również autorką książek na temat kreatywnego pisania i języka Internetu.
           
piszmy 
            Na tę stronę chciałabym zwrócić szczególną uwagę pod względem pisania dialogów. W bardzo łatwy sposób zostały objaśnione zasady interpunkcji, trochę jak dla leniwców (podstawowe informacje, nic po za tym).
            Cały portal, w ogólnym założeniu, zrzesza ludzi piszących w całej Polsce. Ma własne forum, a także można wstawiać tam swoje teksty.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam to w jaki sposób potraficie zdołować człowieka ;p

    OdpowiedzUsuń